вонредната состојба ќе се продолжи за уште две недели.

Покрај оваа одлука на Седницата на Советот за безбедност ќе се донесе и мерката да нема групирање на повеќе од 20 лица на одреден простор.

Advertisements

Во претседателската вила „Водно” почна седницата на Советот за безбедност на која треба да се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба.

Advertisements

Денеска беше последниот ден кога истекува третата, двонеделна вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски на 15 мај.

На седницата, покрај постојаните членови на Советот, поканет е и министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти Кабинетот на шефот на државата.

Претседателот Педаровски, почнувајќи од 18 март досега донесе три одлуки за прогласување вонредна сотојба. Првите две во времетраење од по 30 дена, а последната од 14 дена.

Advertisements

Нема да има избори, ќе има нова вонредна состојба

„Договор нема. Вонредната состојба ќе се продлжи за две недели, по што одиме на избори според владината уредба. Според неа, избори на 5-ти јули. Мислиме дека сите партии имаат доволно време да се подготват за избори“ – изјави за ТВ24 висок партиски функционер.

Од ВМРО-ДПМНЕ пак за ТВ24 велат дека вчерашните бројки на новозаразени од коронавирусот воопшто не дозволиле да се разговара за избори со СДСМ.

„Бројките вчера беа толку лоши што им кажавме дека воопшто нема логика да се преговара за избори“ – вели висок партиски функционер.

Advertisements
Advertisements